Київ, вул. Баггоутівська, 1, Р-2
8:00 - 21:00 пн-нд
ЕКЗ: що таке екстракорпоральне запліднення фото 20

Спермограма - показники норми, розшифровка аналізів

Коли пара приймає рішення планувати вагітність, важливо від початку розуміти, що успішність спільного проєкту залежить у рівній мірі від обох учасників. Обидва партнери повинні відповідально підійти як до зміни стилю життя, так і до обстеження.

Статистика - річ переконлива. І згідно з нею, частка чоловічого і жіночого безпліддя є практично рівною і займає по 40 % відповідно. Решта 20% - припадає на поєднаний фактор безпліддя, де присутні і чоловічі, і жіночі діагнози, які перешкоджають успішності зачаття. Своєчасна діагностика патологічних змін – запорука успіху в лікуванні.

Що ж впливає на чоловічу фертильність? 

Насправді шкідливі фактори зовсім поряд! Погіршують показники спермограми фастфуд, малорухомий спосіб життя, паління, алкоголь, надмірне вживання кофеїну, стрес, професійні ризики, екологія тощо. Впевнені, що хоча б один із перерахованих аспектів має місце у вашому житті? Тоді саме час переконатися, наскільки  шкідливості вплинули на ваше здоров'я. 

Обстеження чоловіка перед плануванням вагітності. 

Щоб впевнитися у чоловічому здоров'ї, не потрібно проводити довготривале і дороговартісне обстеження. У переважній більшості випадків достатньо здати єдиний тест, який надасть максимум інформації. Мова йде про спермограму. 

Ми уже згадували про рівнозначність партнерів у досягненні спільної мети. Це стосується як бізнес проєктів, так і репродуктивних цілей. Тому зовсім не дивно, що лікар-репродуктолог завжди розглядає родину як єдиного пацієнта, а безпліддя як спільну проблему пари. Через це обстеженню чоловіка і жінки приділяється однакова увага.

З чоловічою діагностикою усе досить просто. Зазвичай алгоритм такий: 1 тест - і все зрозуміло. Спермограма - це не лише найбільш інформативне дослідження репродуктивного потенціалу чоловіка, а й 50 % інформації про пару. А ще це швидко, просто і доступно як технічно, так і фінансово.

Історія спермограми. 

Показники і норми дослідження впроваджує і періодично переглядає  Всесвітня Організація Охорони Здоров'я. Останні зміни щодо питання нижньої межі норми відбулися зовсім недавно - влітку 2021 року, на них ми і спиратимемося у даному тексті. Завдяки подібним загальноприйнятим стандартам фахівці різних медичних центрів усього світу розмовляють однією мовою. 

Цікаво, що показники норми значно змінювалися з плином часу. До прикладу, за 100 років нижня межа норми концентрації сперматозоїдів зменшилася від 120 мільйонів на мілілітр до 16 млн. Вражає, правда? Перегляд стандартів пов'язаний не лише зі статистичними даними репродуктивного потенціалу чоловіків, а й із особливостями дослідження еякуляту і трактування його результатів. У 1999 році відбувся суттєвий перегляд показників. Відтоді спермограму описують відповідно до строгих критеріїв, що вимагають певного технічного оснащення лабораторії та відповідної кваліфікації персоналу. Пізніше було внесено іще ряд змін. У визначенні показників врахована навіть кімнатна температура приміщень, у яких рутинно виконується аналіз. Виявляється зі зміною умов спермії сповільнюють свій рух приблизно на 10 %, на відміну від комфортного для них теплого середовища температури тіла. Взагалі існує безліч здавалося б дрібних, але надзвичайно важливих деталей, які роблять результат дослідження достовірним і максимально інформативним. Тому потрібно відповідально підходити не тільки до підготовки до аналізу, але й до вибору місця проведення дослідження. Слід звертатися не у звичайну лабораторію широкого профілю, а в спеціалізований репродуктивний центр, який має усе необхідне обладнання та фахівців, які не лише трактують результати дослідження, але й володіють усіма методиками допоміжних репродуктивних технологій, слідкують за світовими тенденціями у лікуванні безпліддя задля максимальної результативності кожної з програм. Саме таким профільним закладом, який майже третину століття дарує надію безплідним парам, є Клініка ДАХНО. Тож не сумнівайтеся, роблячи вибір!

ПІДГОТОВКА ДО АНАЛІЗУ, ОСОБЛИВОСТІ

Перш за все, перед походом у клініку репродуктивної медицини потрібно дотриматися певних умов для отримання точного результату. Підготовка наступна: 3-4 дні статевого утримання, відмова від вживання спиртних напоїв, виключення лазні/сауни напередодні. У рамках дослідження можна одразу врахувати імунологічний фактор, визначити наявність антиспермальних антитіл, виконавши додаткове тестування – МАР-тест.  Його можна провести паралельно зі спермограмою  відповідно до вашого бажанням або ж за рекомендацією лікаря. 

Для отримання максимально достовірного результату спермограми, відповідно до світових рекомендацій, потрібно повторити аналіз 2/3 рази. Проте необхідність повторної здачі існує лише у випадку отримання результату відмінного від норми. 

І трохи про фізіологію. Цикл сперматогенезу триває  72 дні. Крім того, близько 15 днів сперматозоїди дозрівають у придатку яєчка. Тобто повне оновлення, так зване «перезавантаження системи», відбувається приблизно за 3 місяці. Тому якщо ви отримали дещо занижені показники і плануєте здати аналіз повторно після кардинальної зміни свого способу життя, то є сенс перевірити результат через 3 місяці. Проте при діагностиці безпліддя важливо не затягувати обстеження. У разі виявлення виражених патологічних змін у спермі час очікування слід скоротити до 2-4 тижнів, або ж зробити кріоконсервування біологічного матеріалу негайно, якщо існує ризик прогресування погіршення якості сперми. Тому  краще за все зверніться до лікаря за консультацією відразу після отримання результатів аналізу. 

 ПОКАЗНИКИ СПЕРМОГРАМИ ТА ЇХ НОРМИ 

То на яких же показниках базується дослідження та які референтні значення вважаються нормою? У результаті спермограми ви побачите оцінку об'єму еякуляту, підрахунок загальної кількості сперматозоїдів, характеристику їхньої будови та особливостей руху тощо.

Усі спермії проходять прицільну візуальну оцінку. Лише "красунчики" з відповідними зовнішніми характеристиками (1 гарна голова, 1 правильний хвіст, без патологічних змін у будові) потрапляють у відсоток норми, який в ідеалі має перевищувати 4 %. Якщо ж патологічних форм сперміїв більше 96 %, це є відхиленням, яке потребує додаткової консультації лікаря.

Оцінюється ембріологами також і темперамент сперміїв – їхня наполегливість, що проявляється в рухливості. Активно рухомих сперміїв має бути більше 42 %.

Важливою характеристикою також є "густота населення" - концентрація сперміїв у еякуляті. Вимірюється показник мільйонами на мілілітр і має в ідеалі складати від 16 млн/мл. 

Для виконання аналізу й отримання точних даних ембріологічна лабораторія ДАХНО укомплектована спеціальним обладнанням і камерами для підрахунку сперміїв. Технічне оснащення і кваліфікація персоналу дає змогу швидко і точно оцінити потенціал біологічного матеріалу до запліднення. Приблизно 40 хвилин необхідно для постановки попереднього діагнозу. 

ЩО ОЗНАЧАЮТЬ ДІАГНОЗИ У РЕЗУЛЬТАТІ СПЕРМОГРАМИ

Зазвичай результат спермограми породжує більше запитань, ніж відповідей. Тож до того часу, як ви отримаєте детальну консультацію лікаря стосовно діагнозу, розберімося трохи з медичною термінологією. Найбільш поширені зміни спермограм характеризуються наступними термінами:

Який би висновок у спермограмі ви не отримали, важливо пам’ятати, що кожен із діагнозів має чіткі й результативні  алгоритми подальшого лікування. Фахівці ДАХНО твердо переконані, що кожен, навіть найскладніший, випадок обов’язково завершиться успіхом.  Досвідчені лікарі зможуть підібрати комфортне та безстресове лікування. Колегіальна робота репродуктолога, уролога-андролога та усіх інших ланок єдиної медичної родини не примусить чекати на результат довго. Головне не зволікати з діагностикою і довіритися професіоналам.   

Записатися на консультацію фото 39
Записатися на консультацію
Безпека і позитивний результат — головні правила нашої роботи!