Київ, вул. Баггоутівська, 1, Р-2
8:00 - 21:00 пн-нд
ЕКЗ: що таке екстракорпоральне запліднення фото 1

Ще трохи про стрес під час лікування безпліддя

21.09.2017

Люди часто відчувають стрес, коли вони дізнаються про своє безпліддя. Типові реакції включають:

Можуть страждати відносини не тільки між подружжям, а й між друзями та членами сім'ї. Навколишні ненароком болять, висловлюючи свою думку і даючи поради. Безплідні пари часто уникають спілкування з вагітними та сім'ями, що мають дітей.

Існує близько 40 способів лікування безпліддя. Від 85 до 90% пацієнтів лікуються традиційними методами. До них відносяться: лікарська терапія для стимуляції овуляції та збереження вагітності, оперативні втручання для відновлення репродуктивної системи. Близько 3% пацієнтів використовують просунуті репродуктивні технології, такі як екстракорпоральне запліднення (ЕКЗ). Медичне втручання дає надію на народження дитини, але разом з тим додає приводів для тривог і занепокоєння.

Побічні ефекти від ліків

Гормональні препарати, які застосовують для лікування безпліддя, викликають психологічні побічні ефекти. Наприклад, синтетичний естроген кломіфен цитрат, який часто призначають для стимуляції овуляції та активації вироблення сперми, може стати причиною таких негативних явищ:

Дані побічні ефекти спостерігається виключно у жінок. Лікарські препарати можуть викликати манії, депресії, проблеми з пам'яттю і мисленням. Лікарям буває складно визначити справжню причину психологічних розладів, хоча це необхідно для розробки подальшого плану лікування.

Фінансові труднощі

Тільки в 15 країнах світу витрати на лікування безпліддя покривають виплати страхових компаній. Відновлення фертильності коштує дорого. Середня вартість ЕКЗ у світі з використанням ембріонів становить $ 8 158 (плюс додаткові $ 3000 - $ 5000 за ліки на один цикл). В Україні ціни нижче, але і рівень достатку населення теж низький. Якщо людина не може оплатити своє лікування, вона відчуває себе безпорадною і безнадійною.

Результат лікування

Приблизно половина від тих, хто звернувся, стає батьками після лікування. З віком шанс на успіх знижується. Майбутні батьки відчувають щастя і занепокоєння. Якщо у жінки були викидні, її не покидає відчуття тривоги.

Невдачі в лікуванні провокують новий виток страждань. Ще один складний психологічний момент — це припинення лікування. У парах виникають розбіжності з цього питання. Подружжю складно змиритися і визнати факт, що у них не може бути біологічних дітей.

Додаткові проблеми психічного здоров'я

Вчені проводять дослідницькі роботи, щоб вивчити вплив безпліддя на психологічний стан людини. Масштабне дослідження було проведено в Тайвані. У ньому взяло участь 112 жінок, які скористалися допоміжними репродуктивними технологіями. Рівні тривоги та депресії в обстежуваних були вище, ніж в інших групах населення на 12%. Діагноз депресія був поставлений 17% жінок (серед фертильних жінок ця цифра рівні 6%).

Методи лікування, які можуть допомогти

Консультації

В ідеалі консультація повинна пройти перш, ніж пацієнт почне лікуватися від безпліддя. Усунення психологічних проблем збільшує шанс народження дитини. Консультації допомагають впоратися з тривожністю, зі страхами, поліпшити комунікацію з оточенням. У ІРМ веде прийом репродуктолог. Найчастіше пари відмовляються від консультацій, в Україні це "не прийнято". Але ті, хто все-таки зважився звернутися за психологічною підтримкою "спробувати", вже не відмовляються і самі сповна розуміють силу і важливість даних консультацій.

Психотерапія

Дослідники прийшли до висновку, що міжособистісна (спрямована на поліпшення відносин або врегулювання конфліктів) і когнітивна поведінкова терапія (спрямована на зміну негативних моделей мислення або поведінки) полегшує психологічний стан безплідних пацієнтів. Психотерапію проводять індивідуально, для пар, в групі.

Методи релаксації

Фахівці рекомендують такі методи релаксації:

Ліки

При серйозних симптомах призначають антидепресанти. Однак медикаменти негативно впливають на плід, що розвивається. Деякі ліки, які призначають при безплідді, несумісні з транквілізаторами й антидепресантами. Всі ці фактори враховує доктор при складанні схеми лікування.

Записатися на консультацію фото 12
Записатися на консультацію
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco