Київ, вул. Баггоутівська, 1, Р-2
8:00 - 21:00 пн-нд
ЕКЗ: що таке екстракорпоральне запліднення фото 49

Рух = репродуктивне здоров'я

Як відомо, заняття спортом або просто достатня фізична активність — фактор способу життя, що позитивно впливає на здоров’я. Причому фактор настільки значущий, що в багатьох випадках може навіть відстрочити початок ряду хронічних захворювань. Водночас, попри всеціле прийняття «аксіоми здорового спорту», ​​дефіцит фізичної активності та гіподинамію довгий час недооцінювали: вчені просто не враховували малорухливий спосіб життя у своїх дослідженнях.

Однак в останні кілька десятиліть ситуація змінилася, і тепер нам відомо багато негативних ефектів гіподинамії.


35 хвороб

Дефіцит фізичної активності давно пов’язували з величезним спектром патологічних станів, здатних буквально укласти людину в лікарняне ліжко на довгий час. У міру накопичення наукових знань, гіподинамія з розряду вторинних патогенетичних факторів перейшла в ключові. Так, на сьогодні було неодноразово доведено, що фізична інертність є провідною причиною, яка ініціює 35 (!) окремих патологічних і клінічних станів.

Найбільш грізні з цього списку — ожиріння і метаболічний синдром, переддіабет / цукровий діабет типу 2, неалкогольна хвороба печінки, серцево-судинні захворювання, когнітивні дисфункції, порушення кісткової та сполучної тканини, рак, захворювання травного тракту, легенів і нирок, а також різноманітні порушення репродуктивної функції.

Частина цілого

Здавалося б, що спільного між фертильністю і рухливістю? Такий зв’язок може дивувати лише спочатку, адже насправді репродуктивна система тісно пов’язана з енергетичним обміном, і, таким чином, метаболічні зміни за допомогою модуляції рівня фізичної активності безпосередньо впливають на стан репродуктивної системи, як чоловічої так і жіночої.

Так, численні дослідження показують, що гіподинамія пов’язана з досить широким спектром репродуктивних порушень. У жінок це можуть бути:

Що стосується чоловіків, то недолік фізичної активності тягне дві основні проблеми — порушення сперматогенезу та еректильну дисфункцію.

Крім того, нещодавно з’ясувалося, що гіподинамія загрожує навіть молодим чоловікам!

Масштабне обсерваційне дослідження вперше виявило, що ІВТ (а зв’язок між вагою й активністю ні у кого не викликає питань) корелює відразу з декількома показниками якості сперми, в першу чергу — із загальною кількістю сперматозоїдів в еякуляті. Так, у чоловіків, які страждають надмірною вагою / ожирінням, зниження сперматозоїдів в еякуляті досягало 22-25% — а це вже вказує на знижену здатність до зачаття.

Загроза жінкам

У деяких дослідженнях автори зосередилися на детермінантах, унікальних для жіночої статі, — народження дітей і менопаузі. Зіставивши рівень фізичної активності та основні фізіологічні відмінності між активними й неактивними жінками середнього віку, автори виявили прямий зв’язок між рівнем фізичної активності та репродуктивними факторами.

Також гіподинамія, нерозривно пов’язана з ожирінням, загрожує ускладненнями під час вагітності: у жінок з підвищеним ІВТ ризик викидня може зростати до 11-15% в порівнянні з однолітками з нормальною вагою.

Примітно, що з роками гіподинамія стає все більш небезпечною для жінок, тому вчені вважають, що рівень оздоровчої фізичної активності слід підтримувати, починаючи з молодого віку.

Порушення оборотні

Водночас наукові дослідження вказують на те, що і чоловіки, і жінки можуть якщо не запобігти, то повернути назад будь-які репродуктивні порушення шляхом корекції факторів способу життя. Іншими словами, підвищивши рівень фізичної активності, а також (за потреби) поліпшивши дієту, в більшості випадків вдається домогтися зниження проблем з фертильністю.


Джерела

  1. Female reproductive factors are associated with objectively measured physical activity in middle-aged women
  2. Lack of exercise is a major cause of chronic diseases
  3. Physical activity and its effects on reproduction
     
Записатися на консультацію фото 4
Записатися на консультацію
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco