Київ, вул. Баггоутівська, 1, Р-2
8:00 - 21:00 пн-нд
ЕКЗ: що таке екстракорпоральне запліднення фото 1

Я працюю для коханих жінок

Маленька, але дуже затишна кімната-кабінет, з величезною бібліотекою на медичну тематику … Тиха і невимушена розмова з доброю, усміхненою і чарівною людиною, улюбленим дідусем для сотні дітей України, професором, Федором Власовичем Дахно. Його розповідь про те, що таке безпліддя в шлюбі, про репродуктивні технології світу та України не просто вражає, а й зачаровує! Слухаєш його і розумієш — так любити жінок і вирішувати всі їхні проблеми, може тільки ВІН...

Наша зустріч з Ф.В.Дахно відбулася в день народження Катерини, харків’янки, “онучки” професора, яка стала першою в нашій країні дитиною, що народилася завдяки заплідненню “in vitro”. Саме Катруся, відкрила рахунок всім онукам і онукам, яких у Федора Власовича сьогодні вже сотні, і щороку ця цифра збільшується вдвічі ….

На питання наукового редактора порталу Likar.info, Еліни Скляренко, відповідає професор, заслужений діяч науки та техніки України, академік УАННП, член Всесвітнього товариства імунології репродукції — ІSIR (1980), член Американського товариства репродуктивної медицини АSRМ (1995), академік Нью-Йоркської академії наук (1996), член наукової ради Європейського товариства репродукції людини й ембріології (ESHRE) (1999-2000) і APART (з 1999), член правління Асоціації репродуктивної медицини України, директор інституту репродуктивних технологій — Федір Власович Дахно.

Федір Власович, на сьогодні Інститут Репродуктивної Медицини дуже відоме підприємство, яке має великий досвід роботи та світові технології у вирішенні проблем “штучного запліднення”.

Розкажіть, з чого почалася історія створення Вашого інституту?

Я переїхав до Києва з Харкова в 1991 р. У той час, Київ не мав допоміжних репродуктивних технологій. У Харкові я працював в Інституті кріобіології та кріомедицини під керівництвом академіка НАН України, професора Валентина Грищенко.

Мені пощастило відправитися на стажування в Женеву, де я провів тисячі експериментів, мав доступ до спеціальної літератури з проблем репродуктивних технологій. А незабаром, після мого повернення, наш інститут отримав дозвіл на застосування методу запліднення “in vitro”. Такий же дозвіл тоді отримали клініки в Москві та Ленінграді. Вони домоглися успіху раніше нас. А ми пройшли складний шлях до перемоги через невдачі ….

З 1983 по 1991 рік ми отримали 17 вагітностей, але жодну не змогли зберегти — на 7-8 тижнях у жінок відбувалися зриви …… Я був у відчаї, тому що ми не знали, як вести вагітних у другій фазі циклу, що треба зробити, щоб дитина далі нормально розвивалася. Сьогодні все це відомо, накопичено достатньо досвіду, щоб допомогти жінці мати дитину завдяки новим технологіям. Наука не стоїть на місці. Успіхи наших фахівців на світовому рівні!

Першою дитиною, зачатою “в пробірці” стала Луїза Браун, яка народилася 25 липня 1978 року в Англії. А перший киянин Олександр народився 26 лютого 1992 року. Сьогодні у нас таких діток багато …..

У 1991 році, на базі санаторію “Сосновий бір”, на 19 км Житомирського шосе була створена “Лабораторія Дахно”. У той час, у нас працювало всього 5 співробітників.

У 1994 році, на базі “Лабораторії Дахно” був створений Інститут Репродуктивної Медицини (ІРМ). Тепер — це інститут високих технологій.

Я, власне, не вважаю себе і наш інститут недержавним. Навпаки, у нас є все, що належить, — і ліцензія, і акредитація, ми виконуємо всі вимоги держави, платимо податки. Відповідальність на себе беремо в повній мірі.

Сьогодні ми працюємо спільно з Київським обласним Центром охорони здоров’я матері та дитини. Всю необхідну медичну допомогу, від першої консультації подружньої пари до виписки з дитиною з пологового будинку, можна отримати у нас, на найвищому рівні, в одному медичному об’єднанні.

Яку медичну допомогу надає Інститут Репродуктивної Медицини?

На сьогодні інститут пропонує весь спектр допоміжних репродуктивних технологій світу.

Ми консультуємо подружні пари з усіх видів безпліддя, проводимо запліднення in vitro (у пробірці) — це запліднення яйцеклітин в лабораторних умовах, здійснюємо інсемінацію жінки спермою чоловіка і спермою донора, проводимо контрольоване зачаття з ультразвуковим та гормональним моніторингом фолікулогенеза та овуляції, УЗД-діагностику кіст, фіброміом та інших гінекологічних захворювань, застосовуємо метод ICSI — це введення сперми в яйцеклітину, різні види донації, сурогатне материнство.

Наш інститут працює над створенням банку яйцеклітин, методикою культивування до бластоцисти та ми вже вийшли на хороші результати, там, де немає полікістозу яєчника. У нас проводяться дисертаційні роботи по полікістозу яєчників. Хочу підкреслити, що наша клініка не займається клонуванням. І ми не працюємо на демографію країни! Є уряд, Президент, фінансові структури, МОЗ, Академія медичних наук, які повинні піклуватися про зміну демографічної ситуації в країні. Я і мої колеги повинні працювати на сім’ю і домагатися того, щоб вона мала дитину. Ми працюємо на конкретну сімейну пару і ставимо завдання, щоб допомогти саме цій подружній парі.

Федір Власович, що таке безпліддя?

Безпліддя — це хвороба. Вона має свою етіологію, свій патогенез, методи діагностики та лікування, профілактики. Безпліддя відповідає всім критеріям захворювання. В даний час вважається, що якщо після одного — двох років постійних інтимних відносин без застосування контрацептивів вагітність не настає, треба ставити питання про безпліддя і починати обстеження і лікування подружжя. У нас є маса варіантів методик і лікування, яку ми підбираємо конкретній парі.

У яких випадках можна звертатися в Ваш інститут?

До нас можна звертатися з питань безпліддя будь-якої етіології, операцій на маткових трубах або яєчниках, які не дали результату, або вони оперативно видалені, коли непрохідні одна або обидві маткові труби, з питань ендометріозу, кіст, фіброміом, патоспермії у чоловіка, безпліддя неясного генезу, ановуляторних менструальних циклів і порушень репродуктивної функції … З усіх цих проблем звертаються в нашу клініку.

Федір Власович, а які причини безпліддя?

Причин безпліддя дуже багато! Сьогодні, за класифікацією Всесвітньої організації охорони здоров’я розрізняють 16 причин безпліддя у чоловіків і 22 причини безпліддя у жінок.

Наприклад, на частку чоловічого безпліддя припадає близько 30% безплідних шлюбів. Якщо причиною безплідного шлюбу є ті чи інші захворювання в організмі жінки, говорять про жіночу безплідність (30%). Ендокринна форма жіночого безпліддя діагностується в тому випадку, якщо порушений гормональний механізм регуляції функції яєчників. Відсутність або непрохідність маткових труб — причина трубної форми безпліддя. У 3% подружніх пар з нормальними показниками репродуктивної функції безпліддя може бути обумовлено імунологічною несумісністю, коли в організмі жінки виробляються антитіла, які інактивують сперму партнера. Нарешті, безпліддя може бути й серед цілком здорових і добре сумісних подружніх пар. Це випадки так званого незрозумілого, або ідіопатичного, безпліддя.

До яких фахівців слід звертатися для з’ясування причин безпліддя?

Обстеження будь-якої подружньої пари, з підозрою на безпліддя, слід починати з відвідин гінеколога й андролога. Це дозволить визначити загальний план обстеження, послідовність діагностичних процедур. Іноді необхідні консультації терапевта, ендокринолога, сексопатолога.

Якою є ефективність репродуктивних технологій?

Звичайний середній показник успішності лікування в інституті — в межах тридцяти відсотків.

Хочу попередити всіх! Якщо Вам попадеться лікар, який дає 100% гарантію в нашій справі, біжіть від нього бігом, не озираючись! Він або шарлатан, або від жадібності втратив совість. В першу чергу, лікар повинен бути правдивим і не обіцяти того, що не зможе зробити.

Тобто позитивний результат швидко не гарантований?

На отримання “дитини з пробірки” може піти до двох років — це загальносвітовий показник. Спеціаліст повинен знати своє місце в технології. У нас делікатна робота.

Федір Власович, скільки дітей в рік народжується завдяки вашому інституту?

Точної цифри немає, приблизно від 100 до 200 дітей на рік. І це чудовий показник! Адже кількість не має принципового значення. Яка різниця — 100 або 500? Одну дитину для конкретної пари, яка пройшла нелегкий шлях бездітності, горя, надії, відчаю, абсолютно достатньо.

Крім того, не всі подружні пари можуть оплатити лікування безпліддя або штучне запліднення. Одна спроба штучного запліднення обходиться близько 1200 доларів, а їх може бути кілька. В нашій державі податки на додану вартість зняли з усіх лікувальних програм, крім лікування алкоголізму, венеричних хвороб і … безпліддя. Мені соромно про це говорити, але це записано в законі, прийнятому Верховною Радою. Цей закон є перешкодою для більшості пар, які сьогодні мріють про дитину.

Федір Власович, розкажіть про співробітників вашого колективу? Хто ці люди, з яким досвідом роботи?

Всі мої співробітники — це чудові люди, це — особистості! Я їх дуже люблю! Наш колектив усталений. Потрапити в наш колектив складно, у нас тривалий випробувальний термін. І якщо людина не ладнає з колективом, то він іде. Сьогодні у нас працює 5 гінеколога, 3 ембріологи, генетик, андролог, середній медичний персонал, перекладач. Фахівці нашого інституту пройшли підготовку в кращих центрах Європи й Америки.

У нас є можливість повного обстеження, що сприяє досягненню бажаного результату при лікуванні всіх форм безпліддя на рівні провідних клінік світу. Сьогодні я з упевненістю заявляю, що для лікування й обстеження за кордон їхати не варто — приходьте до нас, ми вирішимо всі проблеми.

Федір Власович, дозвольте Вам задати дуже складне питання … Як Ви ставитеся до планування статі майбутньої дитини? Деякі сімейні пари, маючи вже одну дитину певної статі, мріють про другого малюка, але протилежної статі …

Я категорично проти цього! Це занадто багато роботи та складно, це безглуздо, злочинно й аморально!

Крім того, я дуже негативно ставлюся до того, що сьогодні на УЗД визначають стать дитини на 20-25 тижні вагітності. Жінка не повинна носити хлопчика або дівчинку, вона повинна носити дитя! Вона повинна народити дитину і дізнатися перша, хто у неї народився … В нашій клініці ми не вирішуємо питань планування статі!

Розкажіть трохи про сурогатне материнство в Україні. Це зовсім новий напрямок?

У нашій клініці працює програма “сурогатного материнства”.

Вона дає шанс мати дитину жінкам, у яких з різних причин видалена матка або є важкі захворювання (серця, нирок та ін.), Які є протипоказанням для виношування вагітності. У цих випадках використовуються власні яйцеклітини й сперма чоловіка. Отримані ж ембріони переносяться в порожнину матки здорової жінки — “сурогатної матері”, яка і буде виношувати всі дев’ять місяців цю, донорську для неї, вагітність. Законодавство України дозволяє вирішувати як саму задачу, так і механізм оформлення народженої сурогатною матір’ю дитини в сім’ю батьків-замовників.

Сьогодні в Україні немає державних клінік лікування безпліддя. Багатьом бездітним сім’ям доводиться в прямому сенсі купувати собі дитину. І допомога держави тут була б дуже корисна …

Хіба не потрібні нашому суспільству діти, які народжені в люблячій сім’ї, яких чекають роками і яких люблять ще до зачаття? Напевно, нам треба про це задуматися...

Записатися на консультацію фото 8
Записатися на консультацію
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco