Київ, вул. Баггоутівська, 1, Р-2
8:00 - 21:00 пн-нд
ЕКЗ: що таке екстракорпоральне запліднення фото 58

Ці діти завжди бажані. І народжуються тільки в любові

«Відомості», 25 грудня 1992 року, Ірина Дубська

У лелек турбот безліч

«Здрастуйте, Федір Власович!

Пишу Вам з великою радістю. Вагітність у мене пройшла добре, тільки був тиск у другій половині. Мені зробили операцію — кесарів розтин. Сама я не могла народити. Дівчинка — 4300. Дякую Вам, що допомогли, що є тепер у нас довгоочікувана донечка Інночка. »

— У житті у мене було три моменти, за які я вдячний долі та людям, які працювали зі мною, — каже Федір Дахно, президент Асоціації репродуктологів України. — 30 листопада 1984 роки нам вперше в Україні вдалося запліднити жіночу яйцеклітину поза організмом. Тоді я працював у Харкові, в інституті кріомедицини. 19 березня 1991 року — народження Каті. Вагітність настала в результаті штучного запліднення і зачаття «in vitro» (в пробірці), пройшла нормально. І третя дата — 29 лютого (зауважте, не зовсім звичайна дата) 1992 року. День народження Інни. 19 років її мама лікувалася від безпліддя. Зазвичай це важке випробування — хворобливі процедури, операції, гормони. Але все було безрезультатно, і організм перестав виробляти власні яйцеклітини. А мрія про дитину не покидала її. Тоді ми заморозили сперму чоловіка. Підібрали донорську яйцеклітину (тобто клітку іншої жінки, у якої повністю збігаються з майбутньою мамою цикли та дуже близька фізіологія) і запліднили її відтанули сперматозоїдом. З цього моменту почалося життя. А через кілька годин «поселили» в організм мами. Все майже просто …

Складність, трудомісткість і унікальність наукової праці, які за цим стоять, можуть оцінити лише фахівці. Але народження Інни знімає з багатьох жінок вирок, який раніше оскарженню не підлягав: безплідна.

Зустрівся мені якось малюнок в одному журналі: лелека несе в дзьобі немовля, а до нього з усіх боків злітаються побратими та запитують: «Де взяв?». Безпліддя зростає, як жіноче, так і чоловіче. А люди хочуть народжувати та бути щасливими. Значить, турбот тепер у лелек все більше.

Таємниці маленького «інкубатора»

П’ятирічна Марійка малює зовсім не лелек, а … кенгуру з кенгурятком у «сумці». І, звичайно, не здогадується, що такий простий малюнок кульковою ручкою теж може перетворитися на символ, саме тут, в «Лабораторії Дахно». Вона розмістилася в санаторії «Сосновий бір» на 19-му кілометрі Житомирського шосе. Всі жінки, які приходять сюди зі своїм гірким досвідом, зламаною долею, не можуть не посміхнутися, коли бачать Марійку. Її батьки працюють тут. І живуть. Адже Таня Тихомирова завідує «інкубатором» і не може залишити його навіть на кілька годин. Це їй майбутні мами ставлять питання: «Як там наші діти?». Маючи на увазі дві з’єднані Таніними руками та поміщені в пробірку клітини.

Але запліднення «in vitro» — не єдина програма, над якою працюють співробітники лабораторії. Гінеколог-ендокринолог Антоніна Сидорова спочатку встановлює причину безпліддя, потім обирає шлях лікування.

Леонід Тихомиров, біолог, досліджує сперму. У журналі спермограм на сторінці 22 аналізи. Лише у чотирьох чоловіків показники близькі до норми. Причому, у 25-річних аналізи гірше, ніж у тих, хто старше. Значить, все-таки Чорнобиль? Хімізація? Стреси? За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, в спермі чоловіків, що живуть в Східній Європі, міститься у два рази менше сперматозоїдів, ніж півстоліття тому. Експеримент проводився понад 60 разів і брало участь в ньому понад 15 тисяч чоловіків.

У «Лабораторії Дахно» використовуються методи спеціальної обробки сперми, а це для сім’ї ще один шанс домогтися успіху там, де природа безсила. Тим, хто приходить сюди, пояснюють: «Ви не хворі, не пацієнти, а наші співробітники. Ваша сім’я і ми — лікарі, медсестри, біологи — повинні зробити все, щоб на світ з’явилася дитина. »

Лабораторія — своєрідний «інкубатор», де вирощують добрі почуття, відроджують повагу жінки до себе самої, культивують радісне ставлення до світу і життя.

«Зрозумій же: це звичайне диво…»

Про те, чого не любить Дахно, мене попередили заздалегідь. Наприклад, якщо дитину, яка почала життя завдяки зачаттю «in vitro», називають дитиною з пробірки. “Так ні ж! Все головне з нею відбувається в організмі матері: вона розвивається, зростає. І нічим не відрізняється від інших ». Ще не любить Дахно, коли його називають другим батьком, маючи на увазі, що без створених ним технологій багатьох дітей просто не було б. Федір Власович згоден лише на звання дідуся. «У моїх онуків», — говорить він, — «є справжні мами та тата.» А його «онуків» у світі понад півтисячі. Працював Дахно в лабораторіях в Голландії, Італії … Не любить журналістських запитань: «Скільки, який відсоток…». «Якби завдяки моїй методиці народила хоч одна жінка, я вже був би щасливий. А ви — скільки та скільки…»

Любить свою справу. Відчуває жіночий біль.

— Є чотири стадії в психологічному стані жінки, яка не може завагітніти, — каже Федір Власович. – Спочатку охоплює занепокоєння: щось не так. Потім — шок. Впадає в пошуки причин. Можливі нервово-психологічні зриви, деякі намагаються жити з багатьма чоловіками. Третя стадія — паніка. При цьому жінка може стати навіть флегматичною, йти на невиправдані кроки, пов’язані з лікуванням. І четверта стадія — дозвіл. Коли вона погоджується на будь-які операції. Так ось: завдання лікаря — повернути жінку в стадію занепокоєння. І допомогти.

… Валентина С., 34 роки. У 1985 році видалені дві кісти. 87-й — позаматкова вагітність. 1991-й — видалений поліп. Хороша сім’я, але складається лише з двох: вона і чоловік … Тепер з’явилася надія.

Мені довелося говорити в лабораторії з багатьма сім’ями. Приїжджають сюди зазвичай вдвох. Жалкують, що стільки років упущено, що можна було уникнути страждань. А один на одного дивляться закоханими очима. І діти, яких вони так довго чекають, обов’язково з’являться в любові.

У 2017 році вже немає Лабораторії Дахно, але є Інститут Репродуктивної Медицини (Клініка проф. Дахно Ф.В.). В Інституті зараз працює три покоління сім’ї Дахно. Багато принципів, що закладені Федором Власовичем, є непорушними й через 25 років.

Записатися на консультацію фото 7
Записатися на консультацію
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco