Київ, вул. Баггоутівська, 1, Р-2
8:00 - 21:00 пн-нд
ЕКЗ: що таке екстракорпоральне запліднення фото 72

Вплив тютюнопаління на фертильність

Всім давно і добре відомо, що тютюнопаління негативно позначається як на чоловічий, так і на жіночій репродуктивної функції. Однак чомусь мало хто з активних курців сприймає цю інформацію серйозно: попри «всесвітню» популярність небажаних наслідків куріння на здоров’я в цілому і на репродуктивну систему зокрема, воно залишається всесвітнім явищем.

Тим часом, у пар, які планують або перебувають на лікуванні первинного безпліддя, часто виникає резонне питання про відмову від паління, незалежно від того, курить жінка або чоловік …

Коли курець чоловік

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), чоловіки репродуктивного віку (20-39 років) складають близько 46% курців. Знову ж, за даними ВООЗ повідомляє, приблизно 10-15% пар в промислово розвинених країнах страждають від безпліддя [5], і на частку чоловічого безпліддя припадає таких 30-35% випадків [6]. Щоб виявити зв’язок між курінням і чоловічим безпліддям, були проведені численні дослідження.

Насправді, тютюнопаління значним чином впливає на різні характеристики сперми. Так, куріння, цигарок впливає і на морфологію (будову, структуру) сперматозоїдів, і на виробництво сперми, і на її якість. Частково цей зв’язок можна пояснити тим, що токсини, які утворюються після згоряння і потрапляють в організм чоловіка, в першу чергу перешкоджають рухливості сперматозоїдів і ведуть до зниження якості сперми.

І це було наочно продемонстровано в одному з недавніх досліджень, в якому оцінювався незалежний вплив двох факторів способу життя — споживання алкоголю та тютюнопаління — на чоловічу фертильність. У цьому дослідженні зразки порівнювалися зразки сперми чоловіків, що зловживають алкоголем або курців зразками однолітків, які ведуть здоровий спосіб життя.

Якщо сконцентруватися на негативних аспектах куріння, то цифри говорять самі за себе: тільки 6% відсотків курців показали нормальні результати спермограмами в порівнянні з 37% чоловіків , які не вживали алкоголю та тютюн (примітно, що показник у курців був удвічі нижче, ніж навіть у любителів спиртного!).

У курців також часто відзначалися такі порушення, як

При цьому у чоловіків, яких не можна було віднести до завзятих курців, переважно спостерігалася астенозооспермія. Взагалі, в цьому дослідженні астенозооспермія була найпоширенішою патологією, і вона ж вважається найбільш раннім показником зниження якості сперми.

А ось учасники, які звикли викурювати по пачці сигарет на день і більше частіше страждали від тератозооспермії, а також олигозооспермії — зниженої концентрації активних сперматозоїдів в спермі. Висновок напрошується сам собою: поступне погіршення якості сперми пов’язано зі збільшенням кількості викурених сигарет.

У більшості інших досліджень автори прийшли до тих же результатів: куріння було пов’язано зі зниженням якості сперми, порушеннями сперматогенезу і дозрівання сперматозоїдів, порушеннями функцій сперматозоїдів, а також гормональними дисфункціями репродуктивної системи (наприклад, зниженням рівня тестостерону).

Слабкості слабкої статі

Аналогічно, за статистикою, 30% жінок репродуктивного віку курять. І точно так само, як і чоловіки, знижують через цю звичку шанси на народження дитини. Так, згідно з дослідженнями, жінки, які палять, мають значно вищий коефіцієнт безпліддя.

Зниження репродуктивної функції у жінок-курців пов’язують з порушенням функції яєчників і зменшенням оваріального резерву.

Також куріння може провокувати гормональні дисфункції, зокрема, впливати на рівень як ФСГ (фолікулостимулювальний гормон), так і ЛГ (лютеїнізувальний гормон). У дослідженнях було виявлено, що у жінок, які курили 10 або більше сигарет в день, збільшувався рівень ФСГ в сечі на 30-35% під час овуляції.

Справа тютюн

Через велику кількість і складності компонентів тютюнового диму дослідження токсикологічного механізму впливу куріння на репродуктивну функцію помітно ускладнюється. Чи жарт, тютюновий дим містить понад 4 000 видів компонентів, включаючи нікотин, смоли, монооксид вуглецю, поліциклічні ароматичні вуглеводні й навіть важкі метали.

Тютюновий дим містить шкідливі сполуки та також генерує реакційноздатні проміжні продукти, такі як вільні радикали та реактивні види азоту, які можуть викликати множинні генетичні та епігенетичні зміни.

Вважається, що в основі небажаних ефектів тютюнопаління знаходяться багато механізмів: посилений і довгостроковий окислювальний стрес, пошкодження ДНК, передчасний апоптоз клітин, безпосередня інтоксикація компонентами сигарет тощо.

Куріння також може вплинути на цілісність ДНК статевих клітин (яйцеклітин або сперматозоїдів).
 

01. Alcohol intake and cigarette smoking: impact of two major lifestyle factors on male fertility.
02. Zinaman MJ, Brown CC, Selevan SG, Clegg ED. Semen quality and human fertility: a prospective study with healthy couples. J Androl. 2000;21:145–153.
03. World Health Organization. Infections, pregnancies, and infertility: perspectives on prevention. Fertil Steril.
04. Odisho AY, Nangia AK, Katz PP, Smith JF. Temporal and geospatial trends in male factor infertility with assisted reproductive technology in the United States from 1999-2010. Fertil Steril. 2014;102:469–475.
05. The hazardous effects of tobacco smoking on male fertility
06. Lifestyle factors and reproductive health: taking control of your fertility
 

 

Записатися на консультацію фото 7
Записатися на консультацію
Безпека і позитивний результат — головні правила нашої роботи!