Київ, вул. Баггоутівська, 1, Р-2
8:00 - 21:00 пн-нд
Шпаргалка для вагітних фото 90

Як підготуватися до пологів

Якщо Ви читаєте цю шпаргалку, то поспішаю Вас привітати з найпрекраснішим періодом в житті кожної жінки! Періодом ніжності, турботи та любові. Періодом чарівництва і дива.

Нумо знайомимося, я Наконечна Антоніна Володимирівна — перинатальний психолог; автор семінарів і тренінгів школи для вагітних і тих, хто планує «Шлях до народження»; автор курсу «Гармонійна вагітність і пологи»; консультант з питань грудного вигодовування; арт-терапевт; Доула. А найголовніше, я мама двох дітей: сина і дочки.

Все чим я хочу поділитися в «Шпаргалці для вагітних» — це праця, особистий досвід і тринадцятирічне спостереження за пологами зсередини системи пологового будинку, де я пропрацювала у відділенні реанімації анестезіології та інтенсивної терапії.

Ми завжди боїмося того, чого не знаємо! Володіючи інформацією, ми володіємо собою. Бо нестача інформації й знань породжують невпевненість і сумніви. Я дуже сподіваюся, що моя шпаргалка допоможе Вам!

Нехай Ваші пологи будуть фізіологічними та легкими, а материнство усвідомленим і прекрасним!

«Ваші дії до пологів»

I. Піти на курси з підготовки до пологів

Проходження курсів з підготовки до пологів дуже сприятливо впливає на психологічний і фізичний стан вагітної жінки. На курсах Вас познайомлять з періодами пологів, навчать поведінки під час пологів — дихання, пози, релаксація. Познайомлять з особливостями гігієни, догляду за малюком і т.д. Підготовка до пологів допоможе вам знизити рівень тривожності та переживання перед майбутніми пологами. Дуже важливо відвідувати дані курси з партнером, особливо якщо Ви плануєте партнерські пологи!

II. Відвідати обраний Вами пологовий будинок

За правилами госпіталізації пацієнтів, в разі раптових пологів, швидка відвезе Вас в найближчий пологовий будинок або в пологовий будинок яким була підписана Ваша обмінна карта. Що це означає? Якщо Ви проживаєте і прописані на правому березі м.Києва, але на момент початку пологів виявилися у друзів в м.Бориспіль (лівий берег), то швидше за все, що Вас відвезуть в пологовий будинок на Червоному Хуторі (найближчий), АЛЕ якщо Ваша обмінна карта підписана наприклад сьомим пологовим будинком, то швидка зобов’язана відвезти Вас саме в сьомий пологовий будинок. Тому якщо Ви вибрали певний пологовий будинок, то Ви повинні в терміні 34-36 тижнів вагітності підписати обмінну карту в обраному Вами пологовому будинку! Обмінну карту зазвичай підписує головлікар пологового будинку або його заступник. При підписанні обмінної карти не забудьте сказати про партнерські пологи, бо про це робиться позначка в карті й Вам скажуть, які додаткові аналізи необхідно здати партнеру, щоб він міг бути присутнім на пологах (якщо пологи партнерські).

При підписанні обмінної карти обов’язково обговоріть кілька важливих моментів: чи допускається вільне поводження під час пологів; чи планується раннє прикладання дитини; умови перебування вчасно пологів і після них; медичні втручання в пологи тощо.

III. Вибираємо лікаря!?

Попередня домовленість з лікарем або акушеркою, деяким вагітним жінкам допомагає відчути себе більш впевненими. Якщо Ви плануєте домовлятися, то зробіть це заздалегідь, оскільки в останні тижні вагітності Ви зможете консультуватися з обраним Вами лікарем, що дозволить йому контролювати Ваш стан до моменту настання пологів.

Деяким жінкам комфортніше народжувати в присутності людини, якій вона довіряє, яку можна взяти в партнерські пологи: чоловік, мама, сестра, подруга, психолог, Доула.

IV. Збираємося в пологовий будинок

Готовність номер один! Ось Ваш девіз починаючи з 36 тижня вагітності. Саме в цьому терміні у Вас має бути зібрано все, що Ви плануєте взяти в пологовий будинок. Зазвичай це три пакети: для породіллі, для малюка і пакет з необхідними медикаментами.

Список з переліком необхідних речей Ви можете запитати в пологовому будинку або на сайті пологового будинку. Якщо Ви плануєте відвідувати курси з підготовки до пологів, то цей список Вам надасть інструктор курсу.

V. Гарна мама

Пологи — процес спонтанний і несподіваний. Неможливо зі стовідсотковою впевненістю передбачити дату і час пологів. Тому рекомендую Вам заздалегідь підготуватися до зустрічі з малюком.

Деякі естетичні та косметичні процедури Ви можете зробити заздалегідь. Наприклад, за 1-2 тижні до передбачуваної дати пологів (манікюр, педикюр і т.д.). Нігті на руках необхідно вкоротити максимально, щоб не травмувати ніжну шкіру новонародженого при догляді за ним. Лак для манікюру переважно безбарвний, щоб при необхідності лікар зміг розглянути колір нігтьової пластини, що допоможе оцінити Ваш загальний стан під час пологів.

Згідно з Клінічним протоколом з акушерської допомоги «Нормальні пологи» затвердженим МОЗ України від 03.11.2008 №624, гоління лобкової зони та промежини не є обов’язковим. Тому вибір за Вами. На свій розсуд Ви можете вкоротити довжину волосяного покриття в цій зоні або залишити все як є. Але в будь-якому випадку взяти з собою бритва необхідно, оскільки в разі непланового кесаревого розтину, необхідно звільнити від волосся зону передбачуваного розрізу.

VI. Клізма!?

При надходженні в пологовий будинок, на приймальному покої Вам можуть запропонувати або нав’язати постановку клізми. Згідно з Клінічним протоколом з акушерської допомоги «Нормальні пологи» затвердженим МОЗ України від 03.11.2008 №624, постановка клізми не є обов’язковою процедурою. Якщо Ви на передодні пологів регулярно або навіть часто ходили в туалет, що є однією з ознак пологів, що наближаються, то клізма — це точно не для Вас. Але якщо до моменту початку пологів у Вас 2-3 денна відсутність дефекації, то в цьому випадку клізма показана, і Ви можете попросити про це персонал пологового будинку самостійно.

«Ваші дії вчасно пологів»

I. Біль — наш помічник

У світі медицини, є один тип болю, яку не потрібно лікувати та від якої не потрібно позбавлятися — це біль під час пологів! Дискомфорт і хворобливі відчуття під час пологів, диктують нам і нашому тілу тактику поведінки. Що це означає? Наприклад: Ви лежите на боці та починаєте відчувати болючі відчуття під час переймів. Що ви будете робити? Правильно, Ви почнете міняти положення тіла, і шукати позу, в якій би Вам стало легше. Якщо стає легше і зручніше Вам, значить легше і зручніше стає і дитині. Це дуже важливо, тому що наше завдання допомогти малюкові з’явитися на світло.

II. Рухаємося

Під час сутичок Ви можете приймати будь-яке становище тіла, і не просто можете, але і повинні! Орієнтуйтеся на свої відчуття. Наше тіло дуже розумне, а природа дуже мудра.

Поза сидячи

До моменту появи відчуття тиску на пряму кишку, Ви можете сміливо сидіти на будь-якій поверхні (ліжко, м’яч, стілець для вертикальних пологів, унітаз, на кортах). Якщо Ви вибрали м’яч, дуже добре не просто сидіти на м’ячі, а трохи розгойдуватися на ньому. М’яч добре пружинить тіло дозволяє добре розслабитися і розслабити м’язи тазового дна, знімає напругу в поперековому відділі.

Щоб перепочити та зберегти сили, в проміжках між переймами, укладайтеся на ліжко — бажано на бік!

З появою відчуття тиску на пряму кишку можна сидіти тільки на стільчику для вертикальних пологів, унітазі, на кортах, що б не перешкоджати просуванню голівки дитини родовим каналом.

Поза стоячи

Вертикальне положення тіла під час пологів, насправді, є правильним положенням, яке дозволяє дитині просуватися родовим каналом під силою власної ваги.

Ви можете просто ходити або ходити, похитуючи стегнами та здійснюючи погладжування в області попереку. Можна також постояти, спираючись руками на підвіконня, стіну або ліжко, при цьому продовжуючи похитувати та здійснювати кругові рухи стегнами.

Горизонтальна поза

Тривале лежання на спині не рекомендується! За тілом матки розташована порожня вена, тривале перетискання якої може призводити до гіпоксії породіллі та плоду. Рекомендована поза на боці із зігнутими в колінах ногами. При необхідності для зручності, між колінами можна покласти подушку або згорнуту в валик ковдру.

Полегшити болючість переймів, також допоможе поза рачки або колінно ліктьова поза. У цих позах живіт провисає вниз і знімається напруга в поперековому відділі та спині в цілому.

В якій позі Вам би не було зручно, пам’ятайте — ноги повинні бути широко розведені! Навіть в позі на боці є можливість, на час сутички підняти верхню ногу притримуючи її рукою.

Не забувайте погладжувати живіт, масажувати спину і поперек, дихати, розслаблятися. Пам’ятайте, що малюкові дуже потрібна Ваша підтримка!

ВАЖЛИВО! Рекомендується спорожняти сечовий міхур кожну годину.

III. Дихаємо

Правильне дихання під час пологів має дуже велике значення! Пологи — це величезна праця не тільки для жінки, але і для дитини. При повноцінному диханні породіллі малюкові надходить достатня кількість кисню, що є профілактикою внутрішньоутробної гіпоксії плода. За допомогою дихання, можна знизити болючі відчуття при сутичках.

IV. Повідомляємо лікаря про появу потуг

ВАЖЛИВО! Обов’язково інформуйте вашого лікаря або акушерку про появу потуг. Сигналом про те, що потуги почалися, послужить — відчуття тиску на пряму кишку; дихання на видиху стає зі стогоном; з’являється нестримне бажання потужитися. Лікар або акушерка визначать, чи дійсно шийка матки повністю розкрилася і головка дитини опустилася до необхідного рівня, або потрібно ще трохи почекати, і тоді Вам доведеться деякий час утримуватися від потуг.

Помічником у проживанні потужного періоду, послужить часте поверхневе дихання, іншими словами – «подих собачкою».

V. Довгоочікуваний момент

У період потуг, період народження, Ви обов’язково координуєте свої дії з лікарем (акушеркою). Для малюка, це найбільш важливий і відповідальний період. Непотрібно бояться висловлювати доктору свої побажання, а іноді й на чомусь наполягати, особливо це стосується пози, коли малюк з’являється на світ. Тут велику роль відіграє те, наскільки лікар або акушерка готові підлаштуватися під зручну для Вас позу, наскільки рухливий лікар (акушерка), яка ступінь активності просування дитини родовим каналом.

Ваша дитина і Ви — це головні герої під час пологів, а медичний персонал, повинен забезпечити Вашій дитині та Вам безпеку в цьому процесі.

ВАЖЛИВО! В якій би позі Ви не віддали народжувати — горизонтально чи вертикально, на четвереньках, уважно слухайте команди лікаря (акушерки): «тужтеся”, “не тужтеся”, “не тужтесь і подихайте, як собачка» тощо. Від Вашої взаємодії з персоналом в цей момент, залежить багато чого!

«Ваші дії після пологів»

I. Тепловий ланцюжок

Після народження, малюка відразу викладають мамі на живіт, обтирають м’якою пелюшкою, одягають шапочку, шкарпетки; зверху вкривають пелюшкою. Малюк залишається поруч з мамою.

Пуповину зазвичай перетинають відразу, рідко коли чекають, поки пульсація пуповини припиниться. Згідно з Клінічним протоколом з акушерської допомоги «Нормальні пологи» затвердженого МОЗ України від 03.11.2008 №624, пуповина перетинається після повного закінчення пульсації, але не пізніше 1 хвилини після народження дитини.

II. Плацента

Відділення плаценти відбувається протягом 5-30 хвилин після народження дитини. В акушерстві існує два види ведення післяпологового періоду: активне (ручне відділення плаценти за показаннями) і вичікувальне (самостійне відділення плаценти). Після відділення плаценти лікар оглядає родові шляхи на предмет розривів і тріщин, при необхідності проводить ушивання травмованих зон. Ушивання проводиться під місцевою або внутрішньовенною анестезією, в залежності від ступеня і кількості пошкоджень. Короткочасна анестезія — не впливає на грудне вигодовування!

III. Раннє прикладання дитини до грудей

Рефлекс смоктання формується у дитини ще в животику у мами, малюк тренується посмоктуючи свій пальчик. Дитина сама демонструє свою готовність прикластися до грудей: відкриває ротик, як ніби щось шукає; висовує язичок, як ніби облизуючись; починає смоктати все, що торкається до його щічки й рота (куточок ковдри, пелюшки або свій кулачок).

Дуже важливо докласти малюка до грудей в першу годину після народження, оскільки потім дитина зазвичай засинає. Буває так, що дитина в першу добу після народження не особливо активна і виявляє не достатній інтерес до грудей — це може бути пов’язано з залишками навколоплідних вод в його шлунку, що дає йому відчуття ситості.

ВАЖЛИВО! Якщо малюк соня і не прокидається більш ніж три години, його необхідно розбудити та прикласти до грудей. Раннє прикладання і прикладання на вимогу дитини — запорука успішної лактації!

Висновок

Дорогі, милі матусі! Пам’ятайте про те, що в усьому світі немає двох однакових породіль, немає однакових пологів. Ваші пологи — особливі та прекрасні!

У своїй шпаргалці, я постаралася виділити важливі моменти. Але людський фактор, завантаженість медперсоналу ніхто не скасовував. Саме Ви та Ваша дитина, є головними героями п’єси, під назвою — пологи. Бережіть себе і свого малюка, захищайте свої права.

Легких Вам пологів!
 

Записатися на консультацію фото 27
Записатися на консультацію
Безпека і позитивний результат — головні правила нашої роботи!