Київ, вул. Баггоутівська, 1, Р-2
8:00 - 21:00 пн-нд
ЕКЗ: що таке екстракорпоральне запліднення фото 24

Про людину з егоїстичним альтруїзмом та її праведну справу

Інститут Репродуктивної Медицини був створений в Києві в 1994 році на базі «Лабораторії Дахно Лтд», ставши першим столичним лікувальним закладом, який займається проблемами допоміжних репродуктивних технологій. Ініціатором створення клініки, її ідейним натхненником і беззмінним керівником є ​​академік Нью-Йоркської академії наук, Української академії наук, Міжнародної академії інформатизації, заслужений діяч науки та техніки України, професор Федір Власович Дахно.

Про таких людей кажуть, що вони мають іскру Божу, даром згори. Безмежно відданий своїй професії Ф. В. Дахно талановитий і розумний, енергійний і напористий, привітний і чарівний. Саме таким він здавався при наших швидкоплинних зустрічах на конференціях і симпозіумах, спілкування ж тет-а-тет тільки підтвердило враження про цю людину. У цьому матеріалі в одній особі представлений лікар і філософ, бунтар і аматор, реаліст і романтик. Людина щира і проста в спілкуванні, Федір Власович підкорив мене першою ж сказаною фразою: «Кожен пацієнт, який приходить до мене, на момент розмови стає для мене єдиною людиною у Всесвіті. Ось зараз до мене прийшли ви, ми сидимо в кабінеті, розмовляємо, і ви — одна у всьому Всесвіті, більше нікого не існує. Ви підете, сюди зайде пацієнт або інша людина, і вона буде тією єдиною, з ким ми будемо вирішувати якісь питання. На мій погляд, тільки так лікар повинен ставитися до пацієнта ».

— Федір Власович, але ж таке ставлення лікаря до пацієнта в реальному житті — велика рідкість. На жаль, часто доводиться стикатися з ситуаціями, коли їх відносини інші.

— Умовно наших медиків можна розділити на дві категорії: одні в лікуванні пацієнтів мають на меті домогтися бажаного результату, інші — задовольнити свої амбіції. Якщо лікар думає тільки про свої амбіції, це страшно. В першу чергу, він повинен думати про пацієнта. Чому, коли до нас приходить пацієнт, ми обстежуємо його, за потреби просимо проконсультувати інших фахівців, дзвонимо, домовляємося, а потрібно — запрошуємо до себе? Та тому що для мене і моїх співробітників важлива кожна конкретна людина. До нас приходять пари, яких, вибачте, відфутболювали до одного, іншого, третього фахівця. В результаті вони потрапляють до нас на грані психологічного зриву, доведені до повного відчаю байдужістю людей в білих халатах. Мене самого це доводить до відчаю. Але знаєте, як то кажуть, є люди хороші, а є різні. Цей вислів цілком можна застосувати й до представників нашої професії.

— Скажіть, будь ласка, до яких фахівців слід звертатися для з’ясування причин безпліддя?

— Оскільки майже в 40% випадків причинами безпліддя є захворювання обох у подружжі, то подружня пара обов’язково повинна обстежитися у гінеколога й андролога, щоб намітити загальний план обстеження, послідовність діагностичних процедур. У ряді випадків необхідні консультації терапевта, ендокринолога, сексопатолога.

Починати обстеження слід, якщо протягом року подружжя жило без контрацепції, і жінці не вдалося завагітніти. Обстеження при безплідді завжди розглядається, як «парний пацієнт», – в ньому беруть участь і чоловік, і дружина. Ви, напевно, знаєте, що людина не відноситься до високоплодовитих живих істот. За статистикою, 25% жінок вагітніють відразу після початку статевого життя без застосування протизаплідних засобів; до 63% – при регулярному статевому житті протягом шести місяців; до 80% – через 10-12 місяців; близько 20% жінок при регулярному статевому житті потребують кваліфікованої допомоги лікаря.

Наша довідка. Відповідно до класифікації Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), розрізняють 16 причин безпліддя у чоловіків і 22 причини безпліддя у жінок. Чоловічий фактор вважається причиною безплідного шлюбу в тому випадку, якщо жінка здорова, а в чоловіка є порушення запліднювальної здатності сперми, патологія сексуальної або еякуляторної функцій. Чоловіче безпліддя — причина близько 30% безплідних шлюбів. Якщо є ті чи інші захворювання у жінки, говорять про жіночу безплідність (30%). Ендокринна форма жіночого безпліддя діагностується в тому випадку, якщо порушений гормональний механізм регуляції функції яєчників, виявлені відсутність або непрохідність маткових труб — це причини трубної форми безпліддя.

У 3% подружніх пар з нормальною репродуктивною функцією безпліддя може бути обумовлена імунологічною несумісністю, коли в організмі жінки виробляються антитіла, які інактивують сперму партнера. Нарешті, безпліддя може мати місце і серед цілком здорових і добре сумісних подружніх пар — це випадки так званого незрозумілого, або ідіопатичного безпліддя.

— Федір Власович, коли в вашу клініку на консультацію приходять дружини, які проблеми ви вирішуєте в першу чергу?

— Ми відразу відповідаємо на кілька запитань. Перш за все, чи є показання до того, щоб ми втрутилися в приватне життя подружньої пари? Звичайно, є: протягом стількох-то років спільного життя у них немає дітей. Чи є протипоказання до зачаття дитини? Так є. У дружини тяжка форма діабету, кардіальна або інша серйозна соматична патологія, або вона перенесла операцію. Був, наприклад, такий випадок. До нас звернулася жінка 32 років, чоловік у неї — іноземець, у них щасливий шлюб, але 5 років тому вона перенесла операцію, їй видалили обидва яєчники, і дітей немає. У 1995 році в нашій клініці ми домоглися такого результату — народилася перша в Україні дитина у жінки з видаленими яєчниками. Це дуже складна, багатоступенева процедура. І, повірте, це вже не просто репродуктивна медицина, це суперфантастична частина репродуктивної медицини! Ексклюзив! Пізніше у нас ще було кілька таких випадків, кожен з яких — запам’ятовується.

— Напевно, питати, чи задоволені ви своїм колективом, вже не варто. Але все-таки…

— Я не просто задоволений колективом, я в захваті від своїх співробітників. Кожного з них я ціную набагато більше, ніж себе, тому що вони гідні цього. І знаєте, я весь час турбуюся про те, щоб відповідати їм за рівнем знань. Кожен день ми проводимо планерки, розбираємо окремі випадки, нерідко стикаємося з нетрадиційними ситуаціями. Так ось, я точно знаю, якщо я не розбираюся в тому чи іншому питанні, я не маю права бути керівником. Я повинен прагнути знати все. А розбиратися можна тільки в одному випадку: якщо дотримуватися тактики, яку свого часу запропонував чемпіон світу з шахів Гаррі Каспаров. Він сказав так: «Стати чемпіоном світу нескладно, але підтримувати статус чемпіона можна тільки в тому випадку, якщо постійно вигравати. Інакше ти — не чемпіон ». Ось так і я постійно повинен бути в формі. Тому всі вихідні просиджую за комп’ютером, черпаю нову інформацію з інтернету, вчора, наприклад, просидів до другої години ночі. Благо, я досить вільно володію англійською мовою, що допомагає бути в курсі останніх подій.

— В освоєнні та впровадженні в медичну практику допоміжних репродуктивних технологій ви по праву вважаєтеся піонером?

— Я наведу один з-поміж самих фантастичних випадків, які просто врізаються в пам’ять. У 1993 році в нашу клініку звернулася подружня пара. Коли вони пройшли обстеження, виявилося, що чоловік не здатний зачати дитину. Ми пробували лікувати їх різними препаратами, використовували кілька репродуктивних програм — результату ніякого. І ось я в 1994 році на одному з міжнародних конгресів дізнаюся, що два роки тому народилася перша дитина у світі після процедури ICSI: введення одного сперматозоїда за допомогою спеціальних мікроманіпуляторів і пристосувань в цитоплазму яйцеклітини.

Звичайно, я загорівся впровадити цю методику в Україні. Але купити обладнання в той час було неможливо, це був абсолютно непіднімний тягар. Тоді я домовився з нашими інженерами, і вони з закордонних зразків скопіювали потрібне обладнання. Паралельно я відправив за кордон на стажування молодого фахівця, який тільки-но закінчив університет, освоювати цю технологію, потім брав його з собою до Риму на конгрес. І, врешті-решт, ми домоглися результату — через чотири роки після звернення до нас жінка народила першу в Україні дитину після ICSI. Зараз ця методика використовується майже в кожному центрі, проблем із закупівлею обладнання немає, дозволяли б тільки фінансові можливості. Все стало простіше і доступніше. Бути піонером набагато складніше (сміється).

Досягнення Інституту Репродуктивної Медицини

1984 рік — вперше в Україні запліднена жіноча яйцеклітина in vitro.

1991 рік — народження першої дитини в Україні після запліднення in vitro.

1993 рік — народження першої дитини в Україні після директно інтраперитонеальної інсемінації.

1995 рік — народження першої дитини в Україні у жінки з віддаленими яєчниками.

1997 рік — народження першої дитини в Україні за методикою ICSI.

— Те, що в вашому Інституті використовуються найсучасніші репродуктивні технології, є необхідне обладнання, медикаменти, — результат ваших особистих контактів із закордонними колегами?

— Ні, я не можу сказати, що це тільки мої особисті контакти, однак зв’язки, безумовно, мені допомагають. Я — член Наукової ради Європейського товариства репродукції людини й ембріології (ESHRE), Асоціації приватних клінік і лабораторій  допоміжних репродуктивних технологій (APART), Американського товариства репродуктивної медицини (ASRM). Це відкриває переді мною великі можливості, в першу чергу, в плані доступу до свіжої інформації.

— Ми не гірше за інших, правильно я вас розумію?

— Звичайно. Ви маєте рацію, кажучи про те, що в нашому Інституті застосовуються найсучасніші методики: IVF — запліднення в пробірці, методика, яка використовується практично при всіх формах безпліддя; ICSI — введення одного спермія в яйцеклітину при вираженій патоспермії у чоловіка; донація ооцитів — у жінок старше 40 років, а також при відсутності або випаданні функції яєчників, наявності генетичних захворювань; сурогатне або замінне материнство, програма, яка дає можливість мати дитину, якщо жінка самостійно не може виносити вагітність; кріоконсервування — заморожування сперміїв, ооцитів, ембріонів. Я повинен сказати, так склалася доля, що я став першим, хто в репродуктивній медицині отримав реальні результати. Цим можна пишатися.

— До речі, чи часто доводиться відповідати на питання про повноцінність дітей, «зачатих в пробірці»?

— Так, пацієнтів хвилює це питання. Можу сказати, що у світі налічується понад мільйон дітей, які народилися завдяки цим способам, і частота вроджених аномалій у них не перевищує частоти ускладнень у дітей, зачатих звичайним шляхом. Крім того, за допомогою запліднення in vitro можна звести до мінімуму народження дітей з генетичними захворюваннями, це — результат ретельного обстеження батьків до зачаття.

Наша довідка. За оцінками ВООЗ, від 60 до 80 мільйонів пар у світі страждають безпліддям, від 2 до 10% пар не можуть зачати дитину природним шляхом, а ще 10-25% мати більше однієї дитини. Кожна шоста пара звертається за допомогою до фахівців з лікування безпліддя, щоб народити дитину. Ця допомога може обмежуватися звичайною лікарською консультацією або включати в себе лікування із заплідненням in vitro.

Діагноз безпліддя не означає, що пара не може мати дітей. Часто це — труднощі, подолати які значною мірою допомагає лікування.

— Скільки ж дітей вже народилося, завдяки вам, скільки разів ви вже стали «батьком»?

— Я не батько, скоріше, дід. Слово «батько» в даному контексті намагаюся взагалі не вживати, оскільки наші діти мають своїх генетичних батьків, дідусів і бабусь. У рік народжується близько двохсот дітей, їх вже понад дві тисячи, але спеціального обліку я не веду. Що таке цифра? Порівняйте — 10 і 1000 — це багато чи мало? Якщо говорити про заробітну плату в 10 доларів, це мало. Зарплата в 1000 гривень замала, але трохи краще. Так що до цифр можна по-різному ставитися, це — не показник, головний показник — щастя сім’ї.

— Федір Власович, кажучи про лікування безпліддя, не можна залишити поза увагою фінансової сторони проблеми. Зрозуміло, що в вашу клініку звертаються сім’ї різного достатку і питання оплати для багатьох стоїть дуже гостро. Як вирішується він в даний час?

— На жаль, це питання залишається найбільш нагальним. Можливість оплатити таке лікування є не у всіх, медицину продовжують відносити до сфери послуг, що, на моє глибоке переконання, просто злочинно і непорядно. Ми, лікарі, виробляємо здоров’я, наша ж продукція взагалі унікальна — це дитина. Хіба ж це послуга? Люди добрі, пожалійте совість людську, розум людський, людське его! Хіба лікарі, які допомагають з’явитися на світло довгоочікуваній дитині, надають послугу? Так народження першої дитини із застосуванням високих репродуктивних технологій — це прорив в медицині, явище, яке перевернуло наше уявлення про те, що ми можемо. Людина може дуже багато чого. Медицина розвивається величезними темпами, і те, що було раніше за десятьма замками, було абсолютно недоступно, сьогодні стало доступним.

Якщо говорити про ціни, то вони, звичайно, у нас нижче в порівнянні з Францією, Німеччиною, Ізраїлем, іншими розвиненими країнами коштом жебрацької заробітної плати наших співробітників, хоча ми використовуємо не схоже, а точно таке ж обладнання — ті ж прилади, реактиви, медикаменти, які застосовуються в кращих закордонних клініках. Сьогодні наш Інститут має можливість закуповувати німецький препарат безпосередньо від виробника, без націнки. Це вигідно, в першу чергу нашим пацієнтам.

Декілька знизити вартість лікування для пацієнтів допомагає і впровадження нових методик. Наприклад, ми закупили обладнання для кріоконсервації ембріонів. Я вважаю, це мій величезний успіх, моя мрія, що збулася, на яку я «хворів» з 1983 року, коли ще працював у Валентина Івановича Грищенка в Інституті кріобіології, де ми створили групу низькотемпературної консервації репродуктивних клітин і ембріонів, а потім і відділ репродукції людини. Я читав, що у 80-і роки закордонним фахівцям вдалося успішно консервувати яйцеклітину, потім запліднити її та отримати дитину. Тоді це здавалося фантастикою, якою в даний час займаємося ми, у нас вже народилися 2 дітей, понад 20 жінок перебувають в положенні, вагітність прогресує.

Кріоконсервування дало можливість нам піти таким шляхом. Пацієнти спочатку оплачують повну програму. Якщо ми, наприклад, беремо 15 яйцеклітин, з яких, як правило, може розвинутися 10-12 ембріонів, ми спочатку переносимо тільки 2 з них, а решту ділимо на 2. Практика показує, що перенесення 3-4 ембріонів не покращує результату, проте дає багатоплідні вагітності, що я розцінюю як ускладнення. Якщо ембріони не приживаються, у нас залишається 10, з них 2 ми розморожуємо: якщо вони дуже хороші, то переносимо, якщо чимось вони нам не подобаються, беремо іншу пару. Якщо вагітність вийшла, інші ембріони залишаються в резерві, немає — ми повторюємо процедуру втретє. Все залежить від фізіологічних можливостей жінки. Так ось, якщо проводиться три трансферу, то сума, яку заплатила пацієнтка, ділиться на три й становить третину або трохи більше початкової вартості. Таким чином, ми значно здешевлюємо процес.

Звичайно, велика справа, що ми знаходимося на території величезного лікувального об’єднання — Київської обласної клінічної лікарні. Девіз нашого Інституту: «take home baby», що означає «жінка, яка прийшла сюди з проблемою, повинна піти з дитиною». І ось для того, щоб це сталося, у нас є все: поліклініка, де жінка, якщо ми досягли вагітності, проходить обстеження і спостерігається; пологовий будинок, де вона народжує; стаціонар. Ми разом робимо одну справу. І я глибоко впевнений, що рано чи пізно наша держава прийде до того, що програми репродуктивної медицини будуть повністю оплачуватися.

— Вас підтримують органи влади?

— Я нашим органам влади хотів би поклонитися низько в ноги за те, що вони мене не чіпають. Мені ніхто не допомагає, але і не сильно заважає, тільки іноді й потрохи. Я не можу сказати точно, не маю статистичних даних, але мені здається, що зараз ми маємо менше ніж 46 мільйонів населення, тоді як в еру незалежності ми вступили з населенням 52 мільйони. Куди зникли 6 мільйонів чоловік? Все дуже просто: в Україні народилося на 6 мільйонів населення менше, ніж померло. І цей процес, повірте, невпинний. Те ж саме ми спостерігаємо і в інших країнах — у Франції, Німеччині, США.

Однак там держава не залишається осторонь. У Франції, наприклад, держава повністю оплачує чотири репродуктивні програми, в Ізраїлі — всі програми, а їх близько тридцяти, повністю до народження двох дітей. В Угорщині на одну репродуктивну програму кожної подружній парі виділяється по 1300 доларів.

— Чи порушувалося у нас таке питання на державному рівні?

— Я часто виступаю з пропозицією, щоб хоча б якусь частину оплати репродуктивних програм наша держава брала на себе. Свого часу Ніна Григорівна Гойда активно підтримала цю ідею, але дискусія триває, і нічого конкретного в цьому напрямку поки що не зроблено.

Вартість однієї спроби запліднення in vitro або ICSI становить в межах двох тисяч доларів. Це — дорога процедура, тому що ми, на жаль, абсолютно всі змушені закуповувати за кордоном, у нас виробництво не налагоджене, а якщо щось і робиться, то якість обладнання або реактивів не дозволяє їх використовувати.

Взагалі це питання має підійматися з різних точок зору. Адже, по суті, жінка, яка не може мати дитину — соціальний інвалід. Безпліддя — це соціальна інвалідність. І держава бере гроші за те, що ця людина звернулася по допомогу! Мені здається, це наруга над нею. Не можна так поступати, не можна заробляти гроші на людському горі. Яким чином їх можна заробити, це не моя проблема, є кому її вирішувати. Але, як лікар, у мене болить душа за те, що подружні пари приходять до нас з болем, з криком душі — допоможіть, а ми їм можемо допомогти, тільки якщо у них є кошти для оплати лікування.

Буквально перед вашим приходом я віддав співробітникам відповідь на лист, який прийшов з одного села Вінницької області. Молода жінка пише, що прожили з чоловіком 7 років, дітей немає, діагноз «полікістоз яєчників», жінці пропонують операцію. Вона звернулася в нашу клініку за порадою, хоча можливості оплатити лікування ці люди не мають. Що мені, як лікарю, накажете робити? Річ у тому, що у нас є методики, які дозволяють обійтися при такому діагнозі без операції, а у світі, до речі, взагалі лікарі ставлять питання про те, щоб оперувати на яєчниках тільки в разі злоякісного новоутворення. Я написав відповідь, приїжджайте до нас на консультацію, можливо, ми зможемо використовувати найпростішу і недорогу методику, і проблема буде вирішена.

Такі листи до нас приходять щодня. І повірте, кожна така прохання чіпає душу. Я не знаю, наскільки патетично це звучить, але до людського болю звикнути не можна. Біль кожної людини ятрить душу, як своя власна. Тому що професія лікаря — трохи самоїдська. Особливо з віком, накопиченими знаннями, набутим досвідом у кожного лікаря розвивається комплекс егоїстичного альтруїзму. Я отримую максимум задоволення, коли можу надати хворому повноцінну допомогу. Це не означає, що я віддаю, не отримуючи нічого натомість, немає. Я егоїст. Я віддаю, отримуючи в обмін результат, домагаючись успіху в лікуванні. Це — егоїзм і альтруїзм в окремо, це — логічно пов’язані поняття. Я хочу, щоб мені було приємно, а мені приємно тільки тоді, коли я досягаю результату.

Сьогодні професор Дахно «хворіє» новими ідеями. Чергове питання — репродуктивне клонування людини. До цього він ставиться дуже серйозно і відповідально. Так, поки наука не готова до клонування людини, але науковий пошук вести треба, в цьому він абсолютно впевнений. Ідеї, які поки знаходяться за межею сприйняття розумом, мають право на існування. «У мене недавно відбулася розмова з одним з представників влади, — розповідає Ф. В. Дахно, — який сказав, що у Верховній Раді постало питання про заборону клонування людини. Але точно так само можна прийняти рішення заборонити мені мислити, але це не означає, що я піду таким рішенням. Заборонити думати людині неможливо. Вона буде нехай подумки, але йти вперед, на те вона і людина. Мова не йде про те, щоб щось робити незаконно. Йдеться про те, що людська думка повинна працювати, повинен вестися пошук. Упевнений, рано чи пізно, людство втілить цю ідею в життя ».

— Як щодо того, щоб і в цьому напрямку стати піонером?

— Не вийде. Я прекрасно розумію, що сьогодні можна бути тільки кращим, двічі стати першим не можна.

Записатися на консультацію фото 27
Записатися на консультацію
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco