Київ, вул. Баггоутівська, 1, Р-2
8:00 - 21:00 пн-нд
ЕКЗ: що таке екстракорпоральне запліднення фото 73

Чому відбувається зупинка розвитку ембріонів?

Якщо ви вдавалися до процедури ЕКЗ, можливо, вам доводилося дізнаватися від репродуктолога або ембріолога, що частина ембріонів припинила розвиток, і їх довелося видалити з інкубатора. На жаль, деяким пацієнткам так і не вдається перенести ембріон, оскільки на певному етапі інкубації припиняється розвиток всіх запліднених яйцеклітин. У чому причина подібного завмирання в розвитку? Чи існує спосіб запобігти цьому?

Близько 15% ЕКЗ ембріонів перестають розвиватися під час мітотичного поділу ще на стадії 2-4 клітин. Деякі завмирають в розвитку відразу після запліднення і не долають стадію однієї клітини. Більш ніж у половини завмерлих ембріонів виявляються хромосомні аномалії (генетичні дефекти). Це означає, що проблема зупинки розвитку ембріонів — генетична. Але є й інші причини її виникнення.

Ембріон може припинити розвиток з наступних причин:

Ооцити жінок пізнього фертильного віку частіше несуть в собі такі генетичні дефекти, як анеуплоїдія (ненормальне число хромосом). Подібні ооцити можуть бути запліднені, але їх розвиток зупиняється на певній стадії в залежності від тяжкості дефекту. Деякі не починають ділитися (не проходять стадію однієї клітини — зиготи), інші завмирають до приміщення в матку (в лабораторній чашці Петрі), після приміщення в матку або навіть після імплантації (пам’ятаєте, що 60% невдалих випадків відбуваються через наявність в ембріоні генетичних аномалій). Генетичні порушення — одна з найчастіших причин зупинки розвитку ембріонів, тому ембріони більш молодших жінок рідше завмирають в розвитку.

Коли яйцеклітина і сперматозоїд зливаються, відбувається запліднення і формування ембріона. Він несе генетичну інформацію від обох батьків. У найперший день після формування ембріон є ще однією єдиною клітиною, яка несе в собі всю необхідну інформацію для перетворення в повноцінну дитину. Перші кілька поділок цієї клітини відбуваються завдяки генам ооцита, але не сперматозоїда. Цитоплазма яйцеклітини містить ключову інформацію, яка дозволяє пройти стадію 4-8 клітин. Тільки після цієї стадії геном ембріона активується і починається його розвиток. Однак активація може бути порушена, що призведе до зупинки розвитку.

Для розвитку ембріону потрібна енергія, потреба в якій задовольняється спеціальними органелами — мітохондріями, які називають “енергетичними станціями клітини”. У мітохондрій є власний генетичний матеріал, його функція — синтез молекул АТФ (аденозинтрифосфату). АТФ — це “енергетична валюта” клітини, вона використовує її енергію для виконання багатьох функцій, в тому числі на ділення. Оскільки мітохондрії розташовуються в цитоплазмі, все мітохондрії ембріон отримує від матері. Мітохондрії сперматозоїда руйнуються відразу ж після запліднення. Яйцеклітини жінки пізнього фертильного віку частіше містять мітохондрії з генетичними дефектами. Подібні порушення не дозволяють синтезувати достатню для поділу кількість АТФ, що є однією з можливих причин зупинки розвитку ембріона. Було доведено, що при заміні цитоплазми ооцита жінки старшого віку на цитоплазму ооцита молодої жінки функція розподілу відновлювалася. Цей метод вже застосовується для подолання безпліддя, проте його ефективність і безпека ще вимагають підтвердження.

Якщо сталася зупинка розвитку ембріонів, чи можливо відновити процес? На жаль, відповідь — ні. Завмирання розвитку є незворотнім. Важливо задокументувати подію, щоб надалі змінити тактику лікування та підвищити шанси на успіх.

Можливі методи вирішення проблеми

Якщо ви — жінка старшого віку і вже стикалися з проблемою зупинки розвитку ембріонів — донорські яйцеклітини можуть стати можливим вирішенням проблеми безпліддя. Якщо ви молоді, а в клініці повідомляють, ембріони раз по раз припиняють розвиватися — можливий метод вирішення проблеми — вдатися до методу заміни цитоплазми. Однак пам’ятайте, що дана методика є експериментальною, дослідження знаходяться на початковій стадії, і метод ще не застосовується широко. Якщо ви готуєтеся до процедури ЕКЗ, варто взяти до уваги, що дуже невеликий відсоток ембріонів зупиняється в розвитку в ЕКЗ-лабораторії, і це явище вважається цілком нормальним.

Гірка правда в тому, що далеко не всі яйцеклітини можуть бути запліднені, не всі ембріони можуть бути перенесені в матку, не кожен з них може перетворитися на дитину. До сих пір немає способу визначити напевно той єдиний ембріон, який стане довгоочікуваним малюком. Тому важливо пам’ятати: “Кожне немовля було ембріоном, але не кожен ембріон може стати немовлям!”

 

Автор матеріалу:
Броварська Юлія Михайлівна
Гінеколог-ендокринолог, Репродуктолог | клініка ДАХНО

Записатися на консультацію фото 82
Записатися на консультацію
Безпека і позитивний результат — головні правила нашої роботи!