Київ, вул. Баггоутівська, 1, Р-2
8:00 - 21:00 пн-нд
ЕКЗ: що таке екстракорпоральне запліднення фото 43

Безпліддя: що треба знати

Зачаття — це складний процес. За статистикою, шанс подружжя зачати дитину протягом місяця становить близько 20%, а з віком жінки помітно знижується. Деяким парам потрібно ретельне планування і більш тривалий період для зачаття.

Заведено вважати, що якщо при регулярному статевому житті без контрацепції вагітність не настає протягом одного року, подружній парі необхідно пройти обстеження для з’ясування причини безпліддя.

Жінці необхідно створити в організмі сприятливі умови, щоб підготуватися до зачаття, вагітності та народження дитини.

Відхилення в стані здоров’я можуть бути як у жінки, так і у чоловіка. Найбільш оптимальний підхід — пройти обстеження в спеціалізованій установі — клініці з лікування безпліддя. Досвідчені фахівці проведуть комплексне обстеження подружньої пари, дадуть експертну оцінку стану репродуктивної функції, виявлять причини безпліддя.

Надзвичайно важливе завдання — розробити індивідуальний алгоритм лікування безпліддя. Необхідно пам’ятати про те, що не кожен гінеколог спеціалізується на безплідді, тому доцільно консультуватися у фахівців, що успішно зарекомендували себе в цій галузі, що мають багатий досвід у сфері допоміжних репродуктивних технологій.

Коли слід проводити обстеження з питання безпліддя?

Безпліддям заведено вважати відсутність вагітності протягом 12 місяців статевого життя без застосування засобів контрацепції. Відповідно, обстеження доцільно проводити через 1 рік. Проте оцінювати репродуктивну функцію жінки старше 35 років доцільно почати через 6 місяців. При наявності відомої причини жіночого фактора безпліддя (наприклад, непрохідність маткових труб, ановуляція, ендометріоз тощо) відкладати обстеження не має сенсу. Чоловік здає спермограму, результати якої готові вже через 1 годину після здачі матеріалу. Сперміологічний аналіз дозволяє оцінити стан сперматогенезу чоловіки.

Який вплив віку на фертильність жінки?

Існує пряма залежність між віком жінки і її фертильністю (здатністю зачати та виносити дитину). Частота безпліддя стрімко збільшується після 35 років.

У сучасному світі істотно зростає тенденція до збільшення віку, в якому жінка вирішується на перші пологи. Сьогодні, вважається, що 35 років — це не пізній вік для народження першої дитини, все частіше і частіше жінки відкладають до 40 років.

Лише за минулі 20-30 років рівень пізніх вагітностей збільшився на 50%. Виснаження запасу яйцеклітин вважають за головну причину зниження жіночої фертильності з віком. Більш того, залишилися яйцеклітини “старіють” і з кожним роком все більше втрачають здатність до запліднення, в той час, як матка стає менш пристосованою до вагітності.

Абсолютно незаперечним є той факт, що з віком знижується ймовірність настання вагітності і її виношування. Приблизно з 37 років жіноча репродуктивна функція поступово згасає з кожним роком, згідно зі статистичними даними, починає падати катастрофічно швидко після 41 року.

У чому специфіка ведення жінки старшої вікової групи?

Перший крок — виявлення жінок з несприятливим прогнозом внаслідок підвищеного дітородного віку. Беручи до уваги зниження ймовірності настання вагітності, репродуктолог розробляє індивідуальний алгоритм ведення пацієнтки. Методики, що застосовуються в даній групі, найчастіше дорожчі та, ймовірно, більш інвазивні. Завдання лікаря — чесно і коректно проінформувати пацієнтку про прогноз.

Необхідно пам’ятати, що допоміжні репродуктивні технології сьогодні стали набагато доступнішими. При обстеженні пацієнтів з безпліддям необхідно брати до уваги вік, уподобання, а також фінансові можливості подружньої пари. По можливості необхідно уникати дорогих і інвазивних методів діагностики безпліддя, якщо вони посприяють підвищенню ефективності лікування.

Які основні механізми зниження жіночої репродуктивної функції з віком?

Зниження жіночої фертильності з віком визначається цілою низкою чинників. У жіночому організмі, на відміну від чоловічого, запас статевих клітин обмежений. При народженні в організмі дівчинки присутній 1 млн оогоній, до початку статевого дозрівання це число знижується до 300 000. З віком виснаження запасу клітин прискорюється, у 37-38-річної жінки кількість фолікулів досягає 25 000.

Хромосомні аномалії частіше зустрічаються у жінок старшого віку.

Що таке оваріальний резерв?

Резерв яєчника — запас фолікулів, які здатні нормально розвиватися і забезпечувати овуляцію зрілої яйцеклітини у відповідь на природні стимули або допоміжну стимуляцію гормонами.

Відкладене материнство

У сучасному житті бажання відкласти материнство на більш пізній вік стало «модним». Кар’єра, прагнення до соціальної реалізації, матеріальний статус, відсутність інформованості про зміни фертильності жінки з віком — все це призводить до того, що жінки відкладають народження дитини.

Саме вік жінки є одним з вирішальних факторів, який впливає на зачаття і вагітність в цілому.

Якість і кількість яйцеклітин у жінки з віком знижується, цим і пояснюється погіршення репродуктивної функції, так зване — безпліддя.

Піком жіночої фертильності вважають вік 20-30 років. Таким чином, шанси зачати дитину в 35 років майже у два рази нижче, ніж у 20 років. Вже у віці 37 років спостерігається проблема з репродуктивною функцією у 25% жінок, у віці 41 років — у 50% жінок, у 43 роки — у 75%.

Перед зачаттям необхідно вивчити ймовірність всіх можливих ризиків, пов’язаних з вагітністю після 35 років, до того, як ця вагітність настане.

Якщо у віці понад 35 років у Вас не виходить самостійно зачати дитину, рекомендуємо якомога раніше звернутися за допомогою до лікарів-репродуктологів.

Записатися на консультацію фото 81
Записатися на консультацію
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco